THL T100s Iron Man - Obecná diskuzeRECENZE THL T100S

Moderátoři: Moderátoři čínských mobilů, Moderátoři čínských mobilů

Odpovědět
Uživatelský avatar
Mild@
Stálý androiďák
Příspěvky: 151
Registrován: pon 21. led 2013 10:54:40
Typ mobilu / ROM: HTC-THL-HERO-Jiayu
Tablet: Ainol, Hyundai, Ramos
Bydliště: Morava krásná zem ...

RECENZE THL T100S

Příspěvek od Mild@ »

Několik týdnů už používám „novinku“ THL T100S vybavenou osmijádrem MTK6592. Na tento chipset se všichni fanoušci čínských telefonů těšili. Očekávali jsme vysoký výkon a vyřešení problémů s GPS, která je největší slabinou Mediateku. A jaké poznatky přineslo užívání THL T100S a potažmo celého chipsetu? To se dozvíte v následující recenzi.

Parametry:
rozměry a hmotnost: 144 x 70 x 9 mm; 146 g (včetně baterie)
display: 5“, kapacitní IPS LCD, 1920 x 1080 (FullHD screen), OGS, 16 mil. barev, Corning III Gorilla Glass
sítě: 2G (GSM 850/950/1800/1900 MHz), 3G (WCDMA 850/2100 MHz)
SIM: dual SIM card; Dual Standby (jedna micro-sim karta)
konektivita: microUSB, WiFi (802.11 b/g/n), Bluetooth 4.0, GPS, Jack 3,5 mm, NFC,
paměť: 32GB ROM, 2GB RAM, microSDHC
baterie: 2300 mAh
procesor: MTK6592 1,7 GHz (Cortex A7, octa core)
grafický čip: Mali-450 MP4
operační systém: Google Android 4.2.2
fotoaparát: přední 13 MPix, zadní 13,0 Mpix, LED přisvícení, AutoFocus, 4160 x 3120 DPI, video
sensory: accelerometer, light, orientation, proximity, sound, magnetic (compass), GPS
další: OTG, FM rádio

Kladné vlastnosti:
+ vysoký výkon
+ cena
+ zpracování (až na tlačítka)
+ display
+ bluetooth 4.0
+ podpora NFC

Hlavní nedostatky:
- horší GPS (většina telefonů s MTK)
- notifikační LED pouze pro nabíjení (lze vyřešit softwarově)
- velké zahřívání
- velká spotřeba a malá výdrž

Nákup, balení
Telefon byl zakoupen jako obvykle v Číně, u jednoho z nejzmiňovanějších prodejců. Doprava byla expresní DHL a za telefon byla zaplacena DPH. Krabička je klasický bílý kvádr se zlatými nápisy THL. Spodní strana krabičky obsahuje barevnou tabulku s parametry zmiňovaného telefonu.
Uvnitř krabice se nacházel telefon, nabíječka, kabel USB, sluchátka a jedna baterie. Žádná screen protector fólie ani nic dalšího už nebylo. Na displeji telefonu se nacházela přepravní ochranná fólie. V balení bych osobně uvítal OTG kabel – v krabici však nebyl 

Design a ergonomie
Je to velké, ale působící pěkným dojmem. Není to sice „libovka“ jako P780 od Lenova (věc názoru), ale ostré hrany mají také něco do sebe. Telefon má užší, a do výšky protáhlejší výraz, což je lepší pro celkový úchop telefonu.
Rámeček kolem displeje je kovový (nebo se takový alespoň zdá). Počítejte však s tím, že pokud vám telefon spadne na zem, budete se shánět po novém displeji. Ostré hrany z kovu jsou v tomto smyslu jistě horší variantou než oblejší a pružnější plast.
Co můžu vytknout, tak to jsou tlačítka volume a power. Obě jsou velmi volná a když telefonem zatřepete, tak „hrkají“. To rozhodně nedává takový pocit kvalitního zpracování, jako jiné telefony. Na druhou stranu mají tlačítka na povrchu vzorování, což se mi líbí jak po designové stránce, tak po stránce ergonomie – prsty na tom tolik nekloužou. Umístění tlačítek na boku mi nevadí – zvyknu si na všechno. USB je umístěno shora, stejně jako 3,5“ sluchátkový konektor.
Z čeho mám vyloženě strach, je zadní kryt telefonu. Je plastový s takovou tou zvláštní vnější povrchovou úpravou – jakoby pogumovanou. Vždy, když tuto úpravu vidím, vzpomenu si na své starší auto koncernového výrobce, kde obdobná technologie byla použita na čudlíky, kličky dveří a ovládání na středovém panelu, a kde většina kontaktů s nehty především dámského pokolení zanechala nesmazatelné stopy – poškrábání. U tohoto telefonu se zatím až taková náchylnost k poškrábání neprojevila, ale musím upozornit, že telefon bývá neustále v pouzdře a na stůl ho pokládám jen na nějakou podložku. Zadní kryt ještě disponuje jednou zajímavou konstrukční vlastností – obsahuje v sobě anténu WIFI a GPS. Pokud se vám zdá, že při zkoušení svého miláčka máte slabý WIFI signál, zkuste si nasadit zadní kryt  Antény jsou propojeny s telefonem po zaklapnutí zadního krytu prostřednictvím „zlatých“ kontaktů. Jaký vliv má toto konstrukční řešení na kvalitu signálu se dovíte až dále.
Hodnotit design je velmi těžké. Co člověk, to názor. Osobně jsem viděl hezčí a ergonomičtější telefony, ale celkově THL T100S mezi nejošklivější nepatří. Prostě pro mě takový střízlivý střed.

Prostředí telefonu – Android
To, co dělá telefon telefonem je z velké části vlastní systém. Osobně jsem používal v THL T100S originální ROM v češtině a nesetkal jsem se s žádnými problémy. Telefon jsem rootl, nahrál CWM a používal. T100S je relativně mladý telefon a myslím, že má dobře našlápnuto k tomu, aby se o něj zajímala komunita vývojářů. Nějaké alternativní ROM jsou již k dispozici, ale osobně jsem neměl důvod je zkoušet – jsem totiž spokojen. Uvítal bych pouze GravityBox, který v době psaní článku nebyl pro tento telefon dostupný. Při používání originální ROM jsem se dosud nesetkal s žádným zamrzáním a zasekáváním systému a dosud jsem nemusel ani vytahovat baterii kvůli zatuhnutí. Paráda! Přesto jsem se dočetl také o jedné chybě.
Někteří uživatelé hlásí, že při přijmutí nebo vytočení volání zčerná obrazovka a telefonní hovor pak nejde ukončit. Osobně jsem se s tímto problémem nesetkal, ale pomohlo údajně přehrát ROM na novější verzi nebo v telefonu navolit možnost ukončit hovor tlačítkem POWER.
Další hloupou vlastností je nefungující LED notifikace. Telefon LED má, ale v základu indikuje pouze nabíjení. Jako u jiných THL telefonů předpokládám možnost rozchodit LED po svém – tedy softwarovým zásahem. Tuto možnost jsem zatím netestoval, neboť jsem si na absenci LED už zvyknul.

Výdrž a výkon
Pro toho, kdo si potrpí na statistky, dosáhl T100S v Antutu skóre cca 26000 bodů. Myslím, že výkon telefonu tak bohatě stačí většině uživatelů. S vysokým výkonem však souvisí také vysoké energetické nároky. Ačkoliv jsem slyšel, že nové osmijádro bude úsporné, tak já osobně považuji T100S za jeden z „nejnenažranějších“ telefonů. První den jsem nevěřil vlastním očím, když mi procenta baterie ubývaly před očima. Asi po týdnu se vše usadilo a telefon mi tak vydrží jeden den. Můj pracovní režim je se dvěma aktivními SIM, aktivní WIFI, občas Bluetooth, GPS a čtení RSS prostřednictvím Feedly. Pár hovorů, pár SMS a pár přečtených mailů. Někdy mám večer 40%, ale jindy končím na 10%. Tak na tohle tedy po Lenovo P780 nejsem zvyklý!!  Lenovo se svou 4000mAh baterií je sice extrém, ale i tak mi vydrželo běžně 3 dny ve stejném pracovním nasazení.
Vysoké spotřebě odpovídá také vysoká teplota. T100S se při práci opravdu hodně hřeje. Nic tak horkého z Číny jsem dosud neměl. Pustíte video, hrajete hry a máte rozpálenou dlaň a „vítr v baterii“. Kdo bude hořekovat, že výkon žere display, tak má sice pravdu, ale jiné telefony co mají 5“ a FullHD rozhodně vydrží víc, takže spotřebu připisuji právě procesoru. Není to jen věc T100S, ale také ZOPO ZP998 se stejným chipsetem topí v porovnání s předchozím čtyřjádrem až neuvěřitelně moc. Netvrdím, že vám shoří ruka, ale emise tepla je opravdu výrazná. Ani se nedivím, že někomu prasklo sklo (prý samovolně), po položení telefonu na parapet okna. Rozehřátý mobil a zmrzlý parapet – neštěstí na světě. Dřív bych tomu nevěřil, ale po zkušenosti s MTK6592 už ano.

Fotoaparát
Oba fotoaparáty májí dle výrobce 13Mpix čip s autofokusem. Jako vždy – dobré osvětlení znamená pěkné snímky. Šero nebo tma pak škaredé. Osobně přední fotoaparát v podstatě nepoužívám, takže nemohu zodpovědně tvrdit, jestli je dobrý nebo špatný. Zadní fotoaparát většinou používám pouze pro momentky pro zapamatování si nějakého údaje na cedulkách. Jak je o mě známo, na focení používám běžný fotoaparát, a mobil je jen nouzovka, a proto se zdráhám kvalitu fotografií více hodnotit a srovnávat. Stejné je to i s videem. Promiňte!
LED, která je součástí T100S se mi zdá velmi silná. V porovnání s konkurenty určitě patří k nejsilnějším. LED používám velmi často jako svítilnu, takže pro mě se jedná jednoznačně o velké plus.

GPS – zase starý „blbý“ Mediatek?
Na fórech se nesly hlasy, že GPS v THL T100S je konečně dobrá. Konstrukční řešení antény v krytu mi přišlo zajímavé a mohlo by fungovat. Bohužel vás zklamu. Alespoň z mého pohledu není GPS opět žádný zázrak. Fix mi trvá déle než na ZOPech a Lenovo P780. Podstatně déle! Přirovnal bych ho k THL W8S, které rychlostí ani přesností rozhodně neoplývalo.
Co se týká přesnosti, tak rozhodně k nejpřesnějším GPS nepatří. Běhám pravidelně přibližně stejné trasy, takže mám s čím srovnávat. Zdá se mi, že citlivost GPS v tomto případě hodně souvisí s počasím. Sluníčko = dobré výsledky i přesnost. Pod mrakem, nebo ve slabém dešti, špatná přesnost a odchylky v řádech desítek metrů. U jiných telefonů jsem si toho rozdílu až tak nevšimnul a možná se jedná pouze o můj dojem, ale počasí má asi na přesnost tohoto telefonu větší vliv. Můj největší GPS favorit v podobě Lenova P780 tak zůstává, co se přesnosti a rychlosti GPS čínských telefonů týká, stále neporažen.
Dobrou zprávou pro sportovce však je. Že MTK6592 má konečně vyřešen problém se sportovními trackery. Sport Tracker, stejně jako Endomodo či RunKeeper už zobrazují relevantní data (ano, některé ze sport trackerů měly tento problém s MTK vyřešen už v minulosti).
Osobně používám pro navigaci v terénu nejskvělejší aplikaci Locus. Problémové GPS čipů Mediatek jsem při geocachingu dříve nahrazoval externím bluetooth GPS modulem Nokia, který mi však u řady MTK6589 nechtěl s Locusem pracovat. Rád bych jen zmínil, že nový chipset už nemá v tomto smyslu problém a vše funguje skvěle. To je určitě také dobrá zpráva, i když ji určitě neocení každý.
Závěrem této GPS kapitoly bych ještě rád řekl, že obecně nepovažuji GPS na MTK až za tak špatné a vždycky jsem si s ním nakonec vystačil. Takový odolný Samsung XCover II má GPS daleko horší – alespoň u mého telefonu (odchylka při geocachingu po celý den až 50m – nepoužitelné)! Ale možná je to vada mého kusu.

Zvukový projev
Hlasitost je ve všech směrech dobrá. Zvuk jsem sice z telefonu slyšel i lepší, ale rozhodně to není nic, co by stálo za nějaké větší rozepisování.

Displej
Nádhera! První dojem po spuštění telefonu byl famózní. Tak pěkný displej ve FullHD jsem opravdu dlouho neviděl. Automatický jas sice přisvětluje mnohdy až příliš, ale celkově jde o to nejlepší, co jsem u obdobných telefonů viděl. Vynikající pozorovací úhly, krásné barvy a ostrý obraz. Opravdu, z displeje jsem nadšen. Optická tlačítka telefonu jsou rovněž pěkně podsvícená, takže vlastně nemám vůbec co vytknout.



Další drobnosti
Jak bývá častým zvykem, MTK telefony bývají DualSIM (Dual StandBy). Ani T100S není výjimkou. Připravte se však, že jedna ze SIM musí být formátu microSIM. Osobně s tím nemám problém, protože jsem již dávno vybaven nanoSIM s příslušnou sadou adaptérů.
Výkon WIFI je standardní a nijak zvláště v porovnání s ostatními telefony nevybočuje. Bluetooth má mít verzi 4.0. Můžu potvrdit, že na rozdíl od telefonů s MTK6589 mi najde i Heart Rate monitor určený pro Bluetooth 4.0 a iPhone. Najde, ale stejně se k němu nepřipojí (není asi vada MTK ale spíš nekompatibility Bluetooth Heart Rate monitoru). S náhlavní Bluetooth LG soupravou funguje bez nejmenších problémů, stejně jako s bluetooth GPS Nokia.
Telefon je vybaven technologií NFC, bohužel jsem ji neotestoval. Jednak mě to zatím moc nezajímá a pak nemám také žádné NFC čipy.

Suma sumárum
Mobilní telefon THL T100S je zajímavý především svým výkonným osmijádrovým procesorem MTK6592. Moje očekávání však splnil pouze částečně. Z hlediska výkonu sice starší čtyřjádro MTK6589 předčí, na lídry trhu však stále nestačí (na druhou stranu ani stačit nechce). Po přihlédnutí k jeho cenovce však v poměru cena-výkon určitě přivodí úsměv na tváři. Daní za výkon je však vysoká spotřeba a obávám se, že vytíženějším nebo hravějším uživatelům může slabší výdrž udělat pár vrásek na čele. Rovněž přílišné zahřívání mu určitě svědčit nebude a jsem celkem zvědav, jak se bude telefonu líbit letní parno.
Víc jsem čekal také od GPS. Problém se sportovními trackery je sice vyřešen, ale přesnost a rychlost fixu mě zklamala. Ne že by byla až tak špatná, ale prostě není lepší, než bývala u staršího čtyřjádra MTK. Rovněž absence LED notifikací zamrzí, ale tato indispozice je většinou softwarově řešitelná.
Vyzdvihnout je nutno kvalitní display (tedy alespoň z mého laického hlediska) a dílenské zpracování, vyjma ovládacích hardwarových tlačítek. Ty jsou volné a „hrkají“. Plus vidím jednoznačně v novější technologii Bluetooth 4.0, která se v budoucnu určitě může hodit, stejně jako NFC.
Pořídit si tedy THL T100S nebo ne? Upřímně řečeno, pokud máte starší čtyřjádro řady MTK6589 a nehrajete nejnáročnější hry, tak vám THL T100S nic až tak nového nepřinese. Menu rychlejší prostě nebude a běžné funkce, které stejně používáme nejčastěji (volání, SMS) také ne. Naopak budete mít nižší výdrž na baterii a horký brambor v ruce  Já, stejně jako většina ostatních, co mají osmijádrový model MTK, u něj však zůstanu. To pro ten pocit. Pocit, že „za ty kačky“ mám to nejvýkonnější v DualSIM co můžu mít.
Odpovědět

Zpět na „THL T100s Iron Man - Obecná diskuze“